הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים
הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים

תיקנים-ג'וקים

סדרת התיקאים (DICTYOPTERA)

בסדרה זו נכללים התיקנים וגמלי השלמה. בני סדרה זו בעלי מחושים ארוכים, הכנפיים הקדמיות הפכו לכנפי חפייה. רגליהם מותאמות לריצה ויש שרגליהם הקדמיות הותאמו לציד. הביצים מוטלות בתוך נרתיקים מיוחדים המופרשים על ידי הנקבה בזמן ההטלה.כל הזכויות שמורות לפולק יחיאל הדברה משולבתהדברה

תת סדרת התיקנים (Blattodea)

חרק זה התקיים בצורתו הפרימיטיבית לפני 250 מליון שנים. כיום ידועים כ-3,500 מינים ותפוצתם הולכת ומתרחבת וניתן למוצאם גם בארצות בעלות אקלים קר. בארץ ידועים כ-20 מינים.כל הזכויות שמורות לפולק יחיאל הדברה משולבתהדברה

גופם של התיקנים פחוס, בזמן מנוחה כנפיהם משוטחות על הגב וראשם נוטה כלפי מטה ומוגן על ידי לוחית הגב. כל 6 רגליהם הם רגלי ריצה בעלות טפרים וכריות הדבקה.כל הזכויות שמורות לפולק יחיאל הדברה משולבתהדברה

התיקנים אוכלי כל וניזונים בחומרים הבאים מן החי ומן הצומח. חרקים אלו פעילי לילה.

רוב התיקנים מעדיפים לנוח על עץ ולא על מתכת ומשטחים אחרים, לכן מרבים להיתקל בהם בתוך ארונות עץ, במטבחים ובמקלחות.

התיקנים מתקשרים באמצעים כימיים ולמעשה מזמינים את בני מינם באמצעות שחרור פרומון.

משפחת התיקניים (Blattidae)

תיקן אמריקאי (Periplaneta americana)

הנפוץ מבין מיני התיקנים בתוך הבתים ומוכר בכינויו "ג'וק" או "מקק". אורך גופו עד 50 מ"מ וצבעו חום אדמדם ובעל כנפיים מפותחות. מוצאו של מין זה כנראה מאפריקה ונפוץ באניות, מחסני מזון, מטבחים ומערכות ביוב. מין זה אוהב לחות וזקוק לנוזלים רבים על מנת להתקיים. זמן המחזור של תיקן זה הוא איטי ונמשך כ-8 חודשים במהלכן עוברת הנימפה כ-10 התנשלויות. תוחלת חיי הבוגר יכולה להגיע עד לשנתיים.

תיקן מזרחי (Blatta orientalis)

אורך גופו 20-25 מ"מ וצבעו חום כהה עד שחור. נפוץ במאפיות מחסני מזון ומטבחים. לנקבה שרידי כנפיים ולזכר כנפיים מנוונות. שני הזוויגים אינם יכולים לעוף. בשונה משאר מיני הסדרה, מבנה גופו של התיקן המזרחי אינו פחוס. הנקבה מטילה את התיקים במרפסות ומחוץ לבתים. זמן המחזור למין זה עומד על 7 חודשים בממוצע.

תיקן בהיר שוליים (Shelfordella tartara)

אורך גופו 8-10 מ"מ וצבעו צהוב חום בהיר. כנפי הזכרים ארוכות ולעיתם נכנס לבתים בתעופה. מוצאו – ממצרים ועד אפגניסטן.

משפחת הבלטלידיים (Blattelidae)

תיקן גרמני (Blattella germanica)

אורך גופו של תיקן גרמני עד ל-16 מ"מ וצבעו צהוב חום בהיר עם שני פסי אורך חומים כהים על גבו. מוצאו של מין זה הוא מאפריקה. לזכר ולנקבה כנפיים ושניהם מסוגלים לעוף אך עושים זאת לעיתים נדירות. מין זה אוהב סביבה חמה ונפוץ מאוד במטבחים בתוך תנורי אפיה, מיקרוגל, מנועי מקררים ומכונות שונות, לעיתים אף מסוגל להתרבות ברכב. זמן מחזור מין זה הוא מהיר ביותר ועומד על 3 חודשים.

תיקן הבתים (Supella supellectilium)

אורך גופו 10-15 מ"מ וצבעו חום בהיר, צדי הגבית של החזה שקופים. הזכר מסוגל לעוף בעוד הנקבה אינה יכולה. מוצאו של מין זה מאפריקה שם הוא נמצא גם בטבע. מצוי במטבחים, במגירות, תחת תמונות ובספריות.

תיקן פסים חום (Phyllodromica quadrivittata)

אורך גופו עד ל-25 מ"מ צבעו צהוב בהיר עם 3 פסי אורך על החזה הקדמי ו-4 קווי אורך על כנפי החפייה (2 על כל כנף) חי בעיקר מחוץ לבתים, תחת שיחים. אוהב מקומות יבשים. הנקבה בעלת כנפיים קצרות ואינה מתעופפת בעוד הזכר מסוגל לעופף. בבתים, מצמידה הנקבה את תיק הביצים לארונות שיש בהם חיפוי נייר. זמן המחזור עומד על כ-5 חודשים.