הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים
הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים

הדברת מכרסמים

הדברת מכרסמיםChange to English

ישראל היא מדינה עם אוכלוסיות מכרסמים מגוונת וגדולה. בתוך המספר הגדול של מיני היונקים המזיקים ישנם מספר מינים, מכרסמים ביניהם, אשר תודות לקצב הרבייה היוצאת מן הכלל שלהם והדרישות למזון ולבתי גידול ספציפיים, עשויים להטיל אסון על אזורים נרחבים.

הדרך המועילה ביותר לבקרת מכרסמים כגון עכברים וחולדות היא מניעת גישה למבנה. מכרסמים יכולים להדחק דרך סדקים זעירים שלרוב קשה למוצאם ולהשתקע בתוך המבנה מבלי שישימו אליהם לב. אפילו מספר קטן של פרטים יכולים להתרבות במהירות וליצור מפגע תברואתי חמור. המכרסמים תרים אחר מזון נכנסים לבתינו ומפיצים מחלות בהפרשותיהם.

יכולת הכרסום של המכרסמים מעולה, שכן היא מהווה עבורם צורך קיומי עקב גדילת השיניים הקדמיות ללא הפסק לכל אורך שנות חייהם. נזק רב נגרם בעקבות הכרסום לצנרת מים, ריהוט, חקלאות ואף מערכות חשמל מורכבות.

עכברים וחולדות נושאים עימם מחלות שונות ופרעושים המשמשים כוקטורים להעברת המחלות, ביניהן מחלת הדבר ומחלת הטיפוס, מחלות אלה קשות ביותר ומהוות את הסיבה העיקרית לצורך המיידי בהדברת מכרסמים בסביבת האדם. בנוסף לזאת, תועדו מקרים רבים בהם חולדות פגעו בחסרי ישע, כגון תינוקות ומבוגרים, כאשר כרסמו את בשר ידיהם ורגליהם.

למכרסמים ראייה חלשה והם נסמכים בעיקר על חוש התנועה המפותח שלהם. ביכולתם למפות מבנה שלם ולזכור את נקודות הכניסה והיציאה לצורך בריחה מהירה, לכן במרבית המקרים לא ניתן לאתר את מיקומם של המכרסמים ועל מנת להדבירם יש לפזר שקיות רעל נוגד קרישה באזורים שונים, או לחילופין, בתיבות האכלה. הכול בהתאם לגודל ומיקום המפגע.

מיני מכרסמים ניחנו בבינה ובזיכרון, כך הם יכולים להימנע ממלכודות, כגון מלכודות דבק ומלכודות קפיץ, לאחר שחזו באחד מבני מינם נלכד בהם. בנוסף, הם פוחדים משינויים וימנעו ממזון שאינם מכירים או שיש בו ריח מגע אדם. תכונות אלה הם שהפכו סדרה זו לגדולה שבסדרות היונקים והנפוצה ביותר, וכיום ניתן למוצאם בכל מדינות העולם ואף ביבשת אנטרקטיקה!

המכרסמים המזיקים הנפוצים ביותר באזורי המחיה של בני האדם הינם עכברים, חולדות, מריון מצוי, נברן השדה וחולד.

כאשר קיימת בעיית מכרסמים יש ליצור קשר עם חברת הדברה מנוסה ולא לטפל במפגע לבד, שכן מזיקים אלה תוקפניים ועלולים ליצור נזק רב הן כלכלי והן בריאותי.

אנו בפ.י הדברה משולבת דואגים להשתמש בשיטות הדברה והרחקה מתקדמים, אשר אינם מזיקים לסביבה, וכך פועלים לצמצם את השפעת המזיקים מבלי לפגוע בסובב אותם – בני האדם ובע"ח.