הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים
הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים

הדברת קרציות

הדברת קרציותChange to English

הקרציות הן קבוצה קטנה יחסית של אקריות טפיליות מוצצות דם של יונקים, עופות, זוחלים, חרקים ואדם. נוהגים לחלק את הקרציות ל-2 משפחות: קרציות קשות וקרציות רכות, כאשר כל קבוצה בעלת מאפיינים משל עצמה. לרוב נמצאות הקרציות הקשות על יונקים והנפוצה שביניהם נמצאת על כלבים ונקראת קרציית הכלב, הנחשבת לנשאית מחלת קדחת הכתמים. את הקרציות הרכות ניתן למצוא בקיני עופות ובמערות, והן אשר מעבירות את מחלת קדחת המערות.

פרוקי רגליים אלה הינם זעירים, בעלי איבר הקבוע תחת הפה ועל פניו טורי שיניים הפונות לאחור, באמצעותן מעגנים עצמם לפונדקאי. עיניים להם בצידי גופם או על גבם, חוש הריח – בקצות רגליהם האחוריות ואילו נחירים לשאיבת אוויר מצויים מאחורי בסיס רגליהם האחוריות. משהתבגרו אינם אוכלים עוד, אלא פעם אחת, אך בארוחה יחידה זו הם מסוגלים לאכול פי 100 ממשקל גופם.

הקרציות מהוות את גורם ההפצה המרכזי של מחלות רבות, ביניהן קדחת הקרציות, שיתוק קרצייתי, חיידק "הריקציה קונורי", חיידק "הבורוליה" ומחלות זיהומיות של בני האדם. מכאן החשיבות הבהולה בהדברתם המיידית!

אסטרטגיות הדברה

פעולות הדברה מהוות טיפול משלים לפעולות מנע להתפתחות קרציות.

פעולות המנע המומלצות הינם:
  • טיפול בחיות המחמד (בהנחה ויש כאלו) באמצעות תכשירים המאושרים ע"י השירותים הווטרינרים, שימוש באמפולות ובקולרים דוחי קרציות.
  • שאיבה באמצעות שואב אבק עוצמתי בכל אזורי מרבץ בעלי החיים, שטיחים, ספות וכד'.
  • פעולות ההדברה כנגד קרציות משמשות כפעולות משלימות לטיפול המנע ומיושמות באמצעות ביצוע ריסוס חומרי הדברה מתקדמים בכל שטח הרצפה, הקירות, מאחורי תמונות, מזרנים, שטיחים ועוד.ריסוס החומרים יכסה את כל משטח המבנה ועד לגובה של 2 מטרים מגובה הרצפה.
  • כנגד הדרגות הצעירות משולבים תכשירים מווסתי גדילה בתוך חומרי ההדברה המרוססים.
  • בטרם ביצוע הדברת קרציות יש להסיר את כל המצעים מהמיטות בחדרים הנגועים ולכבסם במים בטמפרטורה 60 מעלות ומעלה, כך גם יש לעשות עם בדים חשופים.
שימו לב! כאשר התגלו קרציות בביתכם יש לטפל בהם במהירות וביעלות. מיד עם היוודע דבר המפגע, יש ליצור קשר עם חברת הדברה מקצועית!