הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים
הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים

הדברת פסוקאים

הדברת פסוקאיםמשפחת חרקים זעירים השוכנים בין כריכות ספרים ובמקומות רטובים, ניזונים מפחמימות המרכיבות את דבק הכריכות ומהעובש המתפתח עליו, מכאן נגזר הכינוי "כיני ספרים". בארץ ידועים 19 מינים.

אורך גופם אינו עולה על 3 מ"מ וצבעם חום צהוב או אפור. מרבית המינים שוכנים בעצים, בין אבנים ועשבים ומיעוטם שוכן בבתים ומחסנים שם ניתן למצאם בין דפי ספרים, בתוך ארונות בגדים ובין גרגרי תבואה. מין זה אינו מעביר מחלות והמפגע העיקרי המלווה בסביבתו הוא גירוד מציק שלרוב אינו אלא תופעה אלרגית לחרקים אלה.

אסטרטגיות הדברה

פעולות המנע המומלצות הינם:
  • מניעת היווצרות תנאי לחות, המהווים בעקיפין אזורי מחיה נוחים לבני סדרה זו לאור התפתחות עובש ופירוק פחמימות מהיר מנייר, על ידי פתיחת חלונות ואוורור חדרים. במקומות ללא חלונות כגון מרתפים יש להתקין סופחי לחות. ספרים נושנים יש לאחסן בארונות אטומים.
  • שאיבה באמצעות שואב אבק עוצמתי בכל אזורי הספריות, בחריצים ובארונות.
  • פעולות ההדברה כנגד פסוקאים משמשות כפעולות משלימות לטיפול המנע ומיושמות באמצעות ביצוע ריסוס חומרי הדברה מתקדמים בגובה התקרה, הקירות, מאחורי תמונות ובארונות ספרים ובגדים.
  • לאחר פעולת הריסוס יש לבצע ערפול בכל השטח הנגוע; שיטה להדברת חרקים מעופפים וחרקים זעירים, באמצעות פיזור טיפות זעירות של חומר הדברה לחלל המבנה עד אשר נוצר דמוי ערפל המכסה באופן מלא את כל חלל המקום.
  • לאחר ביצוע הדברת פסוקאים יש להסיר את כל המצעים מהמיטות בחדרים הנגועים ולכבסם במים בטמפרטורה 60 מעלות ומעלה, כך גם יש לעשות עם בדים חשופים.
  • כאשר הנגע קיים בתוך ארון או בחדרים קטנים ניתן להימנע מפינוי הארונות והחדרים וליישם את חומרי ההדברה באמצעות אבוקות עשן.