הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים
הדברת חרקים, מכרסמים וזוחלים

הדברת נמלים

הדברת נמליםChange to English

כל מיני הנמלים הם חברתיים. מושבת נמלים מורכבת לרוב ממלכה, פועלות, זחלים, גלמים וביצים.במושבה קיימת חלוקת עבודה; המלכה מטילה ביצים והפועלות דואגות לזחלים ולקן, לרבות אספקת מזון והגנה. הפועלות בעלות לסתות עליונות חזקות ומשוננות המשמשות ככלי עבודה לצורך חפירה, איסוף מזון, נשיאת הביצים והזחלים והתגוננות מפני טורפים.

נקבות וזכרים צעירים ומכונפים מופיעים פעם או פעמיים בשנה. הם יוצאים יחד מקנים רבים, פותחים במעוף הכלולות ולאחר ההזדווגות הזכרים מתים והנקבה משירה את כנפיה ומנסה לייסד קן חדש.

הנמלים הפכו למזיקות האסטטיות העיקריות בבתי מגורים בשנים האחרונות ובדרך כלל הן קשות יותר למיגורמהתיקנים.עקשנותן של הנמלים היא שהפכה אותן למין כה נפוץ ומוצלח; אין מכשול שיעמוד בדרכן וימנע מהן להגיע אל מזונן, הן יחדרו בכל דרך אפשרית למקורות מזון, והדרך היחידה למגר אותן היא באמצעות הדברת הקן וחיסול המלכה.

שליטה אפקטיבית במכת נמלים דורשת מיומנות אשר נבנית באמצעות ידע בהתנהגותן וניסיון בהדברת נמלים.

באם נתקלתם בנמלים בצבע אדום-כתום בביתכם או בחצר הבית, יש לנקוט משנה זהירות שכן מדובר בנמלת האש הקטנה. מין זה נחשב לחרק פולש וכלול ברשימת 100 המינים הפולשים הבעייתיים ביותר. יש להזמין שירותי הדברה מיד עם גילויו או לכל הפחות ליצור קשר מיידי עם הרשות המקומית.

אסטרטגיות הדברת נמלים

פעולות הדברת נמלים מהוות טיפול משלים לפעולות מנע להתפתחות קיני נמלים.

פעולות המנע המומלצות הינם:
  • פעולות למניעת חדירת נמלים כוללותאיטום מלא של פנים המבנה, סגירת חורים בין הפנלים ובסביבות שיש המטבח, איטום נקודות צנרת מים וחיבורי חשמל, התקנת רשתות, וילונות, כילות וכיסויי מזון ופיזור מלכודות פיתיון.
  • אין להשאיר מצרכי מזון ושאריות אוכל מבלי לאטמם, לנמלים יכולת בלתי רגילה לאתר מקורות מזון אלה ולהוביל לשם פועלות רבות.
  • חשוב לזהות את מין הנמלה. בחלק ממיני נמלים ניתן לשלוט באמצעות פיתיונות, בעוד שבמינים אחרים יש צורך לעקוב אחר הנמלים חזרה למושבה ולטפל בה באופן ישיר.
  • פעולות הדברת נמלים משמשות כפעולות משלימות לטיפול המנע. הדבר נמלים מתבצעת באמצעות ביצוע ריסוס חומרי הדברה מתקדמים ושארתיים בגובה הפנלים לכל אורך המבנה, ופיזור פיתיונות בצורת גרגרים או ג'ל.